Akü Alırken Dikkat Edin :

Akü alırken dikkat etmeniz gereken hususlardan biride akü üretim tarihidir. Üretim tarihinde sonraki ilk altı ay içerisinde akü kullanılıyor olmalıdır. 1. sınıf akü firmalarının bir çoğu maksimum raf ömrünün 12 ay olduğunu belirtmektedir. Bu süre düçük kaliteli akülerde 6 aya kadar düşmektedir. Üzerinde üretim tarihi açık bir şekilde yazmayan akü markalarını almaktan kaçınınız. En sağlıklısı üretim tarihi 3 ayı geçmemiş akülerdir.

İthal Akü Alırken Dikkat Edin :

İthal akülerinde en büyük problemi üretim tarihleridir. Yurt dışından ithal akülerin yurt içine gelmesi ciddi bir süre kaybına neden olmaktadır. Bu sebepten dolayı üretim ve tüketim zaman aralığı yerli markalara göre daha uzundur. Bu yüzden ithal markaların bir çoğu açık bir şekilde üretim tarihini belirtmemetedir. Rafta bekleyen her akü zamanla özelliklerini yitirirler.

Piyasada satılan yan sanayi akülerin bir çoğunu ÇİN'den ithal edilen 3. sınıf akülerden oluşmaktadır. Burada üzerlerine çeşitli etiketler yapıştırılarak satılan aküler aracınız içinde tehlikeli bir durum oluşturmaktadır. Satışa sunulan bu akülerin en yanıltıcı yönü ise amperleridir. Örn. 180 Ah. etiketiyle satılan bir akü, ölçümlerde 120 Ah. geçmemektedir. Sahtekarlar bu yolla kandırdıkları müşterilerden haksız kazanç elde etmektedirler. Özellikle Marin akü satışlarında bu yönteme çok daha fazla başvurulmaktadır. Bu şekilde haksızlıklara maruz kalmamak için bildiğiniz akü markalarından ve satış noktalarından tercihinizi kullanmalısınız. Bu gibi durumlarda Tüketici Hakları Web sitesine http://www.ttkd.org.tr/sikayet.html şikayette bulunmalısınız. 4077 sayılı kanun kapsamında şikayetiniz işleme alınacaktır. Bu sebeplerden biz ucuzaku.com olarak Türkiye'nin akü sektöründe lider markalarından oluşan ürün yelpazesini siz sayın müşterilerimize sunmaktayız.